Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 9268
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Czytelnik: Pęka most w Maciejowej. MZDiM: To tylko kruszy się asfalt

Sobota, 1 grudnia 2012, 9:54
Aktualizacja: Niedziela, 2 grudnia 2012, 8:44
Autor: Angela
Jelenia Góra: Czytelnik: Pęka most w Maciejowej. MZDiM: To tylko kruszy się asfalt
Fot. Archiwum
– Kierowcy uważajcie, tymczasowy most w Maciejowej ma już popękane bele, kruszy się też nawierzchnia, co widać gołym okiem. Ekipy remontowe coś tam ostatnio robiły, ale asfalt znów ma pęknięcia – napisał do nas pan Dariusz z Jeleniej Góry. Miejski zarząd dróg i mostów uspokaja – Konstrukcja mostu jest codziennie kontrolowana i nie została naruszona, nawierzchnia asfaltu jest ułożona dla wyciszenia mostu i z naturalnych przyczyn będzie się co jakiś czas kruszyć – wyjaśnia Jerzy Bigus, wiceszef zarządu dróg.

Zdaniem pana Dariusza, który mieszka nieopodal mostu popękać miały drewniane bele układane przez wojsko na metalowej konstrukcji mostu. Pęknięcia na nawierzchni asfaltowej jego zdaniem były tylko skutkiem połamanych bel. Tej teorii zaprzecza jednak dyrekcja Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze.

- Nic takiego nie miało miejsca. Nie ma tam żadnego zagrożenia. Dwa tygodnie temu Kółko Rolnicze Siedlęcin w ramach bieżącego utrzymania dróg poprawiało nawierzchnię asfaltową na moście, na której pojawiły się pęknięcia, ale nie ma to nic wspólnego z uszkodzeniem konstrukcji mostu – wyjaśnia Jerzy Bigus, zastępca dyrektora MZDiM. – Ułożone luźno drewniane bele (bo nie dało ich się przymocować do metalowej konstrukcji) pod kołami samochodów powodowały huk, dlatego podjęliśmy decyzję o ich wyciszeniu warstwą asfaltu. Byliśmy świadomi, że po jakimś czasie będzie to pękać i się kruszyć, ale nie było innego wyjścia. Co jakiś czas ekipy będą więc pojawić się na moście. W miejscach pęknięć robią one zalewkę emulsją asfaltową, zasypują to drobnym tłuczniem i walcują. Koszt takich prac to około 2,5 tys. zł. Gdybyśmy chcieli położyć tę nawierzchnię od podstaw, musielibyśmy po pierwsze wydać o wiele więcej pieniędzy, a po drugie wyłączyć most z użytkowania, na co najmniej jeden dzień. Ponadto takich prac nie robi się przy takiej pogodzie, trzeba z tym poczekać do wiosny. – tłumaczy J. Bigus.

Jerzy Bigus dodaje, że to sami kierowcy przyczyniają się do powstawania tych pęknięć na asfalcie.

- Jest tam ograniczenie do 20 km/h, a kierowcy i tak jeżdżą 50- 60 km/h, poza tym nie przestrzegają ograniczeń wagi auta, wszystko to przyczynia się do takiego stanu mostu, jaki obecnie jest – mówi wiceszef zarządu dróg. Kierowcy muszą pamiętać, że jest to obiekt tymczasowy – dodaje.

W związku z tym, że most został zerwany podczas powodzi w lipcu br. skrócona została procedura uzyskania zezwoleń na jego odbudowę. Jeśli miastu uda się pozyskać pieniądze zewnętrzne (około 80 procent ma przekazać zarząd Województwa Dolnośląskiego), to w marcu ogłoszone zostałyby przetargi na kompleksową odbudowę mostu.

- Prace realnie mogłyby się rozpocząć w maju i zakończyć we września przyszłego roku – mówi wicedyrektor Jerzy Bigus.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo zagłosujesz w 2 turze wyborów w Jeleniej Górze?

Oddanych
głosów
589
Jerzy Łużniak
43%
Hubert Papaj
57%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Aktualności
Kładą asfalt na Wolności
 
Karkonosze
Wniosą dwie dziewczynki na Śnieżkę!
 
112
Najechał na autobus
 
112
Potrącenie dziecka
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group