Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 10087
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Czym są kontrakty CFD i czy warto w nie inwestować?

Wtorek, 20 lutego 2024, 16:44
Aktualizacja: 16:46
Autor: ts
Polska: Czym są kontrakty CFD i czy warto w nie inwestować?
Fot. ts
Inwestorzy mają obecnie do dyspozycji sporą liczbę aktywów, które mogą działać w różny sposób. Szczególnie ciekawą grupą są tzw. instrumenty pochodne, do których zalicza się kontrakty CFD. Co warto o nich wiedzieć?

Jak działają kontrakty CFD?
Sam skrót „CFD” rozwija się jako „Contract for Difference”, co najczęściej tłumaczy się na „kontrakt różnicowy”. W tej nazwie zawiera się podstawowa zasada działania instrumentów finansowych tego rodzaju – zysk lub strata inwestora wynika z różnicy cen wybranych aktywów pomiędzy momentem otwarcia pozycji a jej zamknięciem. Różnica ta natomiast wyliczana według wartości instrumentów bazowych. Oznacza to, że kontrakt sam w sobie nie ma przypisanej wartości: jest ona całkowicie zależna od aktywów bazowych, przez co kontrakty CFD są zaliczane do instrumentów pochodnych.

Jak handlować CFD?
Obrót kontraktami CFD polega na przyjęciu pozycji krótkiej lub długiej. Obydwa warianty działają w podobny sposób – strony zobowiązują się do rozliczenia różnicy między wartością aktywów bazowych w dniu otwarcia i zamknięcia. W pierwszym przypadku inwestor gra na spadek i zarabia w momencie, gdy wartość bazowego instrumentu spada, podczas gdy w drugim występuje odwrotna sytuacja. Instrumentem bazowym mogą być m.in. akcje, obligacje, surowce czy waluty. Należy przy tym jednak pamiętać, że kontrakty CFD nie umożliwiają nabycia udziałów we wspomnianych aktywach – inwestor może jedynie spekulować w kwestii zmiany ich wartości.

Dźwignia finansowa w kontraktach CFD
Jednym z najważniejszych czynników, które stoją za popularnością kontraktów CFD, jest możliwość inwestowania bez angażowania większej ilości swoich środków. Wynika to z faktu, że aktywa tego typu – podobnie jak większość innych instrumentów pochodnych – pozwalają na otwarcie pozycji z wykorzystaniem tzw. dźwigni finansowej. Jest to mechanizm umożliwiający pożyczenie środków od brokera według określonego mnożnika. W efekcie wartość pozycji jest od razu znacznie większa, niż byłoby to możliwe przy wykorzystaniu wyłącznie własnego depozytu. Warto mieć jednak na uwadze, że ten sam mnożnik dotyczy również potencjalnych strat. Z tego względu dobrym pomysłem będzie skorzystanie z mechanizmów zabezpieczenia – spora część brokerów oferuje ochronę przed saldem ujemnym, co pozwala uniknąć dużych długów.

Kontrakty CFD – czy warto?
Kontrakty CFD to instrumenty finansowe przeznaczone głównie dla doświadczonych inwestorów. W odpowiednich rękach takie rozwiązania mogą być skutecznym sposobem na pomnożenie swoich środków. Ich kluczową zaletą jest opcja skorzystania z dźwigni finansowej, a także sam sposób działania – wykorzystanie różnic kursowych otwiera znacznie więcej możliwości i pozwala zarabiać również na spadkach. W parze z większym potencjałem zysków idzie jednak także wyższy poziom ryzyka. Aby podjąć decyzję na temat inwestowania w kontrakty CFD, należy przede wszystkim dokładnie przeanalizować swoją sytuację i podejście do ryzyka inwestycyjnego. W celu zabezpieczenia się przed niekorzystnymi konsekwencjami zalecamy inwestowanie jedynie środków, które nie będą problemem przy ewentualnej stracie.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
466
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
112
Jechali powoli, a i tak kolizja
 
Aktualności
Piknik w KSON
 
112
Fiat, Ford i Seat zderzyły się na Wolności
 
Polityka
Kowary – ślubowanie burmistrza
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group