Uchodźcy

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Polska: Czym jest przedawnienie roszczeń z OC?

Wtorek, 17 maja 2022, 8:52
Aktualizacja: 8:53
Autor: ts
Fot. ts
Dzięki ubezpieczeniu OC, osoba poszkodowana może otrzymać odszkodowanie w przypadku np. kolizji drogowej. Jednak nie odbywa się to automatycznie – szkodę należy zgłosić. Zobacz, jaki jest na to termin.

Dopóki poszkodowany w kolizji drogowej nie zgłosi szkody do ubezpieczyciela – nie może on liczyć na wypłatę odszkodowania. Dobrze jest mieć świadomość, że roszczenia z OC mogą się przedawnić. Żeby tego uniknąć – należy bezwzględnie przestrzegać terminów.

Czym jest przedawnienie roszczeń z OC?
Ubezpieczenie OC to podstawowa polisa, która jest obowiązkowa dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Dzięki niej osoba poszkodowana w kolizji drogowej może liczyć na wypłatę odszkodowania na pokrycie powstałych szkód. Dlatego też – po stłuczce zawsze istotne jest spisanie danych sprawcy, ze szczególnym uwzględnieniem numeru polisy OC.

Osoba poszkodowana ma prawo domagać się odszkodowania z OC, jednak musi przy tym pamiętać o przestrzeganiu określonych terminów. Na zgłoszenie swojego roszczenia przysługuje bowiem określony czas. Jeżeli termin ten zostanie przekroczony – dochodzi do przedawnienia roszczeń. Oznacza to, że gdy szkoda zostanie zgłoszona po określonym terminie, to odszkodowanie nie zostanie wypłacone.

Przedawnienie roszczeń z OC – ważne daty i terminy
Istnienie instytucji przedawnienia sprawia, że poszkodowany musi przestrzegać określonych terminów. Jeżeli tego nie zrobi – ubezpieczyciel będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania. Dlatego też tak ważne jest to, aby… znać te terminy.

Co do zasady – swoje roszczenie dotyczące odszkodowania z OC należy zgłosić w terminie 3 lat od zdarzenia drogowego (lub od momentu, w którym poszkodowany się o nim dowiedział). Tutaj jednak trzeba zwrócić uwagę, że maksymalny termin nie może w żadnym przypadku przekroczyć 10 lat od zdarzenia.

Warto w tym momencie zwrócić uwagę na to, że w przypadku, gdy szkoda jest efektem przestępstwa (także wtedy, gdy w zdarzeniu ktoś poniósł śmierć lub uszczerbek na zdrowiu), czas, w którym można ubiegać się o odszkodowanie, jest wydłużony do 20 lat.

Co jeszcze warto wiedzieć o przedawnieniu roszczeń z OC?
W rzeczywistości jednak nie zawsze sprawca zdarzenia jest znany. W przypadku gdy kierowca uciekł z miejsca wypadku, ustalenie jego tożsamości niekiedy jest trudne. Jaki ma to wpływ na przedawnienie roszczeń z OC?

Otóż – warto jeszcze raz zaznaczyć, że bieg przedawnienia rozpoczyna się w momencie ustalenia sprawcy wypadku. Oznacza to, że dopiero od momentu, w którym jego tożsamość będzie znana, liczony będzie okres, w którym osoba poszkodowana może domagać się roszczeń.

Więcej informacji na temat istotnych terminów, wysokości składek oraz warunków ubezpieczeń komunikacyjnych możesz znaleźć pod adresem: https://kalkulatory.link4.pl/moto

Przedawnienie roszczeń z OC. Kilka słów na koniec
Jak widzisz – ochrona z ubezpieczenia OC jest bardzo istotnym zabezpieczeniem dla osoby poszkodowanej w kolizji. Dzięki temu może ona liczyć na wypłatę odszkodowania. Prawda jest jednak taka, że aby móc liczyć na otrzymanie środków finansowych – trzeba zgłosić szkodę u ubezpieczyciela. Dlatego też nie ma co z tym zwlekać, a najlepiej zrobić to najszybciej, jak tylko to możliwe.

Pamiętaj przy tym, że OC to tylko jedno z ubezpieczeń komunikacyjnych. Warto przyjrzeć się także ubezpieczeniu Autocasco, które chroni przed skutkami kradzieży lub uszkodzenia Twojego pojazdu – także wtedy, gdy to Ty jesteś sprawcą zdarzenia drogowego. Warto zapoznać się też z ubezpieczeniem Assistance, które zapewnia fachową pomoc w przypadku wielu awaryjnych sytuacji na drodze. Poznaj ofertę ubezpieczeń LINK4 i zobacz, na jaką ochronę możesz liczyć.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Artykuł powstał we współpracy z LINK4.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jubileuszowy koncert orkiestry Elektrowni "Turów"

Jest na kanalizację

Dzień Rybaka

Czytaj również

Kowarskie Stragany z muzyką i zabawą

Kolejne wsparcie finansowe dla KANS

Klasyki w Jeleniej Górze

Dla św. Anny

Wypadek autokaru z pasażerami na Przełęczy Kowarskiej

Tak nie parkujemy!

Otworzą ruch na alei Wojska Polskiego

Darmowy przewóz

Dachował samochód