Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 6184
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Co z budową pasa na jeleniogórskim lotnisku?

Środa, 31 stycznia 2018, 15:15
Aktualizacja: Czwartek, 1 lutego 2018, 5:13
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Co z budową pasa na jeleniogórskim lotnisku?
Fot. Paweł Guszała
Mimo że nic nie słychać o postępach przy budowie pasa lotniczego, to prace nad tym cały czas trwają. Sprawdziliśmy na jakim są etapie i czy Jelenia Góra w końcu doczeka się lotniska na miarę swoich potrzeb i możliwości.

W ostatnim czasie trwały prace nad formalną stroną tego zadania. Przede wszystkim przygotowano projekt pasa startowego o długości 850 – 900 metrów (obecny ma około 700 metrów). Koszt dokumentacji wyniósł 200 tysięcy złotych. - Dla niektórych pas to jest to co jest na ziemi. Jednak żeby taki pas mógł funkcjonować w przestrzeni powietrznej trzeba stworzyć strefy, które będą go chroniły, tzw. ścieżki podejścia. Taki projekt już jest, zaakceptował go nawet Urząd Lotnictwa Cywilnego, dzięki temu najważniejszy kawałek prac administracyjnych mamy już za sobą – zapewnia Jacek Musiał, dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego.

Kolejny krok to wybór z czego nowy, dłuższy pas lotniczy zostanie wybudowany. Najlepszym rozwiązaniem byłby pas asfaltowy lub betonowy. Lepszym ale i droższym, nie tylko przez pieniądze jakie trzeba byłoby wydać na jego budowę, ale i późniejsze utrzymanie. - Dlatego zdecydowaliśmy się na użycie specjalnej siatki. Nie jest to doskonałe rozwiązanie, ale na miarę naszych możliwości. Dzięki niej będzie można zwiększyć ruch lotniczy w Jeleniej Górze, a przecież o to nam chodzi. Siatka jest też bardziej przyjazna dla środowiska i co najważniejsze nie zmieniłaby świetnego drenażu jaki kiedyś wybudowali tutaj Niemcy – przekonuje J. Musiał. Nie bez znaczenia jest też cena takiego rozwiązania. Koszt budowy pasa z takiej siatki w Jeleniej Górze wyniósłby około 3 miliony złotych.

Teraz nic nie stoi na przeszkodzie aby rozpocząć prace budowlane, przynajmniej w teorii. W praktyce na takie zadanie trzeba znaleźć pieniądze, a tych w miejskim budżecie obecnie nie ma. Dlatego władze Jeleniej Góry poszukują wsparcia dla tej inwestycji. Niestety pomysł z wykorzystaniem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego upadł. - Finansowanie lotnisk po aferach z tego typu obiektami w Polsce nie jest już możliwe. Prowadziliśmy rozmowy o pozyskanie wsparcia z funduszy centralnych na tzw. sportowe lotnisko, jednak i ten pomysł nie zyskał razie aprobaty w Warszawie. Mimo to nie rezygnujemy i dalej będziemy się starać o środki na ten cel – mówi Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Ruch lotniczy na świecie rośnie, obecnie stanowi już 7 proc. globalnego transportu. Wbrew pozorom, na tę liczbę nie wpływają tylko duże samoloty. Coraz większą popularnością cieszą się małe loty do 25 osób. W ten przedział chciałaby wpasować się Jelenia Góra modernizując swoje lotnisko.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
475
Tak
24%
Nie
40%
Czasami
25%
Nie chodzę
11%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group