Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 9497
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Chorobowe dla rencisty na etacie

Środa, 3 listopada 2010, 21:17
Autor: mgierus
Jelenia Góra: Chorobowe dla rencisty na etacie
mgierus
Fot. mgierus
Jestem na rencie inwalidzkiej i pracuję na umowę o pracę…

Jestem na rencie inwalidzkiej i pracuję na umowę o pracę. Czy przebywając na zwolnieniu lekarskim będę miał płacone chorobowe i przez jaki czas? – Artur

Podejmując zatrudnienie na umowę o pracę jako rencista lub emeryt (niezależnie od wymiaru czasu pracy), podlega Pan ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu chorobowemu. Dlatego też, w przypadku powstania niezdolności do pracy, przysługują Panu również świadczenia chorobowe. Są one jednak w pewnym stopniu ograniczone. Zasady te reguluje ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 2010, nr 77 poz. 512).

W przypadku powstania niezdolności do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, jako zatrudniony na umowę o pracę rencista (emeryt) podlegający obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu nabywa Pan prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego trwania tego ubezpieczenia. Wyjątkowo, bez tego okresu wyczekiwania, a więc już od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje m.in. tym pracownikom ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

Zgodnie z art. 8 powołanej ustawy, możliwy do wykorzystania okres zasiłkowy wynosi odpowiednio 182 dni lub – w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą albo występującej w trakcie ciąży – 270 dni. Przy czym, na podstawie przepisów art. 92 Kodeksu pracy, przez pierwsze 33 lub odpowiednio (jeśli ubezpieczony ukończył 50 rok życia) 14 dni choroby w danym roku kalendarzowym świadczeniobiorcy na etacie przysługuje wynagrodzenie chorobowe, finansowane przez płatnika składek (pracodawcę). Następnie, po ich wykorzystaniu, ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego, płatne z funduszu ubezpieczeń społecznych (ZUS).

Ważne jest to, że zasiłek chorobowy przysługuje osobom uprawnionym do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy wyłącznie w okresie pozostawania w stosunku pracy. Zasiłek chorobowy dla emerytów i rencistów na etacie nie przysługuje za okres po ustaniu ich zatrudnienia, ze względu właśnie na ich uprawnienia do emerytury lub odpowiednio – renty. Ograniczenie to wynika wprost z art. 13 ust. 1 pkt 1 wspomnianej wyżej ustawy.

Mariusz Gierus – prawnik
www.gierus.pl

Pytania z dopiskiem „Prawnik radzi” prosimy wysyłać WYŁĄCZNIE na adres redakcji lub elektronicznie, na adres: prawnik@jelonka.com

Wszelkie materiały niniejszego cyklu, oparte są na listach czytelników i nie wyczerpują prawnej oceny przedstawionych w nich zagadnień. Ich zamieszczanie ma jedynie charakter informacyjny i nie może być traktowane jako porada prawna ani czyjekolwiek zobowiązanie do świadczenia jakichkolwiek usług pomocy prawnej. Mimo dokładanych najwyższych starań GIERUS Kancelaria Odszkodowawcza nie ponosi odpowiedzialności za żadne stwierdzenia zawarte w treści niniejszego cyklu, jak i nie gwarantuje dokładności, skuteczności czy przydatności jakichkolwiek informacji prawnych w nim zamieszczonych. W celu uzyskania pomocy prawnej odwiedzający niniejszy cykl powinni zasięgnąć indywidualnej i konkretnej porady prawnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
419
Tak
22%
Nie
39%
Czasami
26%
Nie chodzę
12%
 
Głos ulicy
Dlaczego biegają?
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Mroczne opowieści nadchodzą
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
 
Piłka nożna
Jedziemy na Euro, ale w grupie czekają potęgi! [PLAN]
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group