Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 22 stycznia
im. Anastazego, Wincentego

Powiat: Burza wokół uchwały o sytuacji na granicy

Piątek, 26 listopada 2021, 7:15
Autor: WAC
Fot. WAC
Rada Powiatu Karkonoskiego przyjęła na wczorajszej (25.11) sesji uchwałę wyrażającą wsparcie dla służb broniących granicy polsko-białoruskiej. W tej kwestii nie obyło się jednak bez kontrowersji.

W projekcie uchwały, która weszła do porządku obrad sesji na wniosek przewodniczącego Rady Powiatu Eugeniusza Kleśty, znalazły się wyrazy wsparcia dla polskich służb mundurowych pełniących służbę na granicy polsko – białoruskiej. Dokument ten jednak nie nawiązywał do trudnej sytuacji części uchodźców na pograniczu ściągniętych przez reżim Aleksandra Łukaszenki. W tej sytuacji będący w opozycji w Radzie Powiatu radni klubu Koalicji Obywatelskiej przygotowali swoje zmiany w dokumencie rozszerzające jego treść o kwestie humanitarne. Jako że obie propozycje bardzo mocno się różniły postanowiono, że oba projekty zostaną poddane ocenie rady. Jako pierwszy głosowany był projekt KO przez radnych z koalicji Razem dla Regionu, Prawo i Sprawiedliwość oraz Polskie Stronnictwo Ludowe został odrzucony. Drugi z projektów, głosami radnych z koalicji został przyjęty. W tym przypadku radni opozycji, mimo że byli na sali nie wzięli udziału w głosowaniu.

Po obu głosowaniach oburzenia nie krył przewodniczący klubu KO Mirosław Górecki

Przygotowując swój projekt zachowaliśmy się po ludzku i w trosce o wszystkich – mówi M. Górecki. - Bo to nie tylko funkcjonariusze służb mundurowych mają trudno, ale także mieszkańcy strefy nadgranicznej. W projekcie rządzących w powiecie zabrakło też empatii dla uchodźców, którzy zostali wmanewrowani w tę sytuację. Dodatkowo nie wzięliśmy udziału w głosowaniu nad projektem koalicji, bo nikt z nami na ten temat nie rozmawiał. Projekt nie był opiniowany przez żadną z komisji rady i dla mnie jest to karygodne. Ta uchwała została po prostu wrzucona do porządku obrad przez pana przewodniczącego.
Intencją uchwałodawcy było, aby projekt był spójny, można powiedzieć w stylu wojskowym i zawierał jedynie sedno sprawy, jakim jest wyrażenie naszego wsparcia dla służb, które z narażeniem życia i zdrowia bronią naszej granicy – odpowiada przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Kleśta. - Nie chcieliśmy też, aby miał on charakter polityczny. Jeśli radni KO chcą, by rada wyraziła swoje stanowisko dotyczące innych kwestii, to zapraszam do współpracy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jerzy Łużniak: Nie wybieram się do Senatu

Ceny gazu dobijają przedsiębiorców

Auta na ścieżkach rowerowych

Czytaj również

Młodzi Nowocześni o Polskim Ładzie

Nowa Lewica szykuje się do wyborów

Sypią się mandaty

Sanepid ws. glifosatu

Piękno i tradycja rzemiosła mieszkańców regionu

Dla babć i dziadków

Śnieżka znów królową wiatru

Senator o działaniach osłonowych rządu