Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 24 listopada
im. Flory, Jana, Emmy

Budowa Centrum KPN z lotu ptaka

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 20 listopada 2020, 14:15
Aktualizacja: 14:21
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. MT
Na terenie Pałacu Schaffgotschów w Sobieszowie trwa budowa Centrum Muzealno-Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć wykonanych za pomocą drona.
Wreszcie możemy zobaczyć barwę, która już niebawem pojawi się na całej elewacji budynku pałacowego. Kolor został wybrany we współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i odpowiada kolorystyce typowej dla pałaców pochodzących z XVIII wieku - czytamy na stronie KPN.
We wnętrzu budynku kończymy kłaść tynki wewnętrzne, pomieszczenia nabierają kształtów, a w łazienkach zaczęto układać ceramiczne płytki. W oczach wyrósł budynek wejściowy i jego bryła została już zamknięta konstrukcją dachu. Na budynku Małej Stajni budowlańcy na metalowych i drewnianych krokwiach kładą łaty i kontrłaty pod dachówkę ceramiczną - dodano.

Przypomnijmy, w pałacu będzie się mieścić ekspozycja historyczno-przyrodnicza, prezentująca historię zagospodarowania Karkonoszy od XVII wieku do czasów współczesnych, natomiast na I i II piętrze będzie się znajdować nowa siedziba KPN. Z kolei w Wielkiej Stajni znajdzie się duża ekspozycja przyrodnicza, prezentująca specyfikę klimatyczno-przyrodniczą Karkonoszy. W spichlerzu będzie przestrzeń wystaw czasowych, natomiast na jego parterze będzie miejsce dla sklepików promujących lokalne produkty typu len, drewno, szkło, ekologiczne produkty żywnościowe. W bursie natomiast będą pracownie dedykowane do współpracy z lokalnymi stowarzyszeniami z Cieplic, Sobieszowa i Jagniątkowa, a na I i II piętrze bursy będzie w sumie ok. 60 miejsc noclegowych w standardzie turystycznym. Cała inwestycja warta jest ok. 70 mln zł. Głównym wykonawcą zadania jest firma Pre-Fabrykat z Miłkowa.

Na bieżąco "pałacowy blog" można śledzić na stronie parku: https://kpnmab.pl/centrum-muzealno-edukacyjne-sobieszow

Ogłoszenia

Czytaj również

Światła dla jadących za szybko

Największa manifestacja w Jeleniej Górze

Trwa remont al. Wojska Polskiego

Czytaj również

Strajk Kobiet w strugach deszczu

Czeka nas znaczna podwyżka cen biletów MZK

Co z miejską kulturą?

Rodzice przedszkolaków domagają się spotkania z prezydentem

Kiedy w centrum będzie jaśniej?

Frekwencja spada, ale nie poddają się

Cała Polska w czerwonej strefie

Fitness World z wnioskiem o upadłość

Apelują o zatwierdzenie unijnego budżetu