Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 23 września
im. Bogusława, Linusa

Jelenia Góra: Bogusław Chrabota w Książnicy Karkonoskiej

Niedziela, 4 lipca 2021, 12:01
Autor: Ewa Fit
Fot. Ewa Fit
W sobotnie (3.07) popołudnie w jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej odbyło się spotkanie z czytelnikami połączone z promocją książki "Influenza Magna. U progów wieczności" Bogusława Chraboty. Licznie zgromadzonych gości, wśród których dostrzec można było prezydenta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka, powitał dyrektor Książnicy Marcin Zawiła.

Bogusław Chrabota już po raz trzeci odwiedził nasze miasto, z którym - jak powiedział - jest związany emocjonalnie. Na pytanie o genezę książki rzekł, że historie w niej zawarte kiełkowały w nim latami i dopiero niedawno gotowy był ubrać je w słowa. Prace nad powieścią rozpoczął w kwietniu ubiegłego roku, a na Boże Narodzenie była już gotowa. Trzymając się pewnej dyscypliny, pisał jeden rozdział dziennie. Każdy z nich pisany tzw. krótką frazą przybrał formę scenariusza, mającego początek i pointę, ułatwiając w ten sposób czytanie. Nie brakło w niej również wątków autobiograficznych - jednymi z bohaterów są pradziadkowie pisarza.

Po trwającym niemal dwie godziny spotkaniu zakończonym owacjami na stojąco, goście mieli okazję nabyć książkę z osobistym podpisem autora.

Bogusław Chrabota - politolog, prawnik i dziennikarz telewizyjny. Od 2013 roku redaktor naczelny dziennika "Rzeczpospolita".
"Influenza magna. U progów wieczności" - książka ukazująca schyłek belle epoque w Europie, w której okrucieństwa I wojny światowej przeplatają się z porażającą epidemią hiszpanki. Na tle tragicznych wydarzeń pojawiają się barwne postacie tamtego okresu: Egon Schiele, Gustav Klimt, Georg Trakl czy Sigmund Freud. Ich biograficzne wątki stały kanwą, na której autor zbudował swoją opowieść. Tekst aktualny zwłaszcza dzisiaj, gdy świat zmaga się ze swoją wersją zarazy.

Ogłoszenia

Czytaj również

W szkołach promują życie

Posłanka Lewicy: Bóg alimentów nie płacił

Co u Młodych Duchem?

Czytaj również

Są jeszcze bilety na Krokus Jazz Festiwal

Wkrótce znikną dziury

Czy powstanie baza lotniczego pogotowia?

“Przemiany” Agnieszki Kazały w ODK

Festiwal na półmetku

Tłumacz o książce Davida Friedricha Schulzego

Muniek wystąpił w JCK

30 lat Straży Miejskiej

Polikulturowa muzyka