Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 5805
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Bitcoin w pigułce – podstawowe fakty na temat najpopularniejszej kryptowaluty

Czwartek, 20 lipca 2023, 19:46
Aktualizacja: Niedziela, 23 lipca 2023, 19:46
Autor: ts
Polska: Bitcoin w pigułce – podstawowe fakty na temat najpopularniejszej kryptowaluty
Fot. ts
W niniejszym artykule przedstawiamy fundamentalne informacje na temat Bitcoina. Skupimy się na kluczowych aspektach – między innymi opisujemy czym charakteryzuje się ekonomia Bitcoina oraz gdzie można przechowywać środki. Poza tym, opisujemy, jak zmieniał się Bitcoin kurs na przestrzeni lat.

Czym jest Bitcoin?
Bitcoin to rodzaj cyfrowej waluty, która istnieje tylko w formie elektronicznej. Można go porównać do wirtualnych pieniędzy. Natomiast to czym się wyróżnia to fakt, że jest niezależny od banków, rządów i jakichkolwiek instytucji finansowych. Wymiana środków pomiędzy uczestnikami sieci odbywa się w modelu peer-to-peer co oznacza, że jest to transakcja bez użycia centralnego pośrednika. Dzięki zastosowaniu kryptografii, decentralizacji i technologii blockchain sieć zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa wszystkim stronom transakcji.

Twórcą Bitcoina jest osoba lub grupa osób, która działała pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Dokładnie taki pseudonim miał użytkownik, który udostępnił tak zwaną białą księgę, czyli dokument opisujący zasady działania Bitcoina. Co ciekawe, do dzisiaj nie jest jasne kim jest osoba lub grupa osób, która działała pod wyżej wymienionym pseudonimem. Jednak niezależnie kim jest legendarny Nakamoto, niewątpliwie jest uważany za pioniera technologii blockchain i zdecentralizowanych systemów finansowych.

Czym się charakteryzuje ekonomia Bitcoina?
Bitcoin posiada interesującą ekonomię, która opiera się na ograniczeniu inflacji. Maksymalna dostępna podaż jednostek BTC wynosi 21 milionów. Ograniczenie inflacji sprawia, że Bitcoin charakteryzuje się silną presją deflacyjną.

Ważnym elementem ekonomii Bitcoina jest halving. Jest to zdarzenie, które sprawia, że wynagrodzenie za wydobywanie Bitcoina za pomocą koparek kryptowalut zmniejsza się o połowę. Ten proces jest zapisany w kodzie źródłowym i zachodzi dokładnie co 210 000 bloków. W praktyce oznacza to, że wysokość nagród dla górników maleje o połowę co około 4 lata.

Co bardzo istotne, w przeciwieństwie do tradycyjnych walut, ceny Bitcoina nie podlegają regulowaniu przy użyciu stóp procentowych oraz innych narzędzi charakterystycznych dla polityki monetarnej znanej z walut fiducjarnych.

Opłaty transakcyjne stanowią istotny element ekonomii Bitcoina. Przesyłanie środków w sieci wiąże się z opłatami, które mają na celu nadanie priorytetu i ograniczenie niepotrzebnych transakcji. Koszty są uzależnione od obciążenia sieci, dlatego podczas wzrostu popularności Bitcoina, opłaty mogą być wyższe. Obecnie w praktyce darmowe przesyłanie środków jest praktycznie niemożliwe dlatego przesłanie środków wiąże się z pewną opłatą.

Jak przechowywać Bitcoina?
Aby przechowywać swoje środki BTC, trzeba skorzystać z portfela kryptowalutowego. Z reguły zalecane jest skorzystanie z rozwiązań określanych mianem zimnego portfela. Mowa tutaj o portfelach, które do swojego działania nie potrzebują stałego połączenia internetowego. Takie rozwiązanie sprawia, że środki są znacznie mniej narażone na ewentualne ataki hakerskie. Popularne przykłady zimnych portfeli to urządzenia firmy Ledger lub Trezor.

Poza tym, środki można także przechowywać na tak zwanych gorących portfelach (przykładem jest Exodus lub BRD). Tego typu portfele według powszechnej opinii charakteryzują się trochę mniejszym poziomem bezpieczeństwa, ale są proste i wygodne w użyciu, dlatego wiele ludzi lubi z nich korzystać.

Alternatywą jest trzymanie środków poza portfelem na koncie założonym na giełdzie kryptowalut. Jednak z uwagi na głośne upadki niektórych giełd powszechna praktyka jest taka, żeby na giełdach trzymać jedynie te środki, które służą są na bieżąco obracane. Natomiast środki, które zamierzamy trzymać długoterminowo przynajmniej teoretycznie powinny być bezpieczniejsze na zimnych portfelach sprzętowych.

Jak wygląda historia kursu Bitcoina?
Bitcoin kurs kojarzy się ze spektakularnymi wzrostami. Według niektórych źródeł, pierwsza wycena Bitcoina została ustalona na podstawie rzeczywistych kosztów wydobycia. Miało to miejsce 5 października 2009 roku, wówczas za jednego dolara można było nabyć aż 1309 jednostek BTC! Następne przełomowe wydarzenie w kontekście kursu BTC miało miejsce na początku lutego 2011 roku. Wówczas cena Bitcoina (BTC) osiągnęła wartość jednego dolara amerykańskiego.

Następne kroki milowe to momenty spektakularnych wzrostów. W szczególności, w latach 2013, 2017 oraz 2021. W 2013 roku kurs osiągnął 1000 USD, w 2017 roku 20 000 USD, a w 2021 roku było to ponad 69 000 USD. Trzeba jednak pamiętać, że kurs Bitcoina to nie tylko wzrosty, ale także liczne spadki i dynamiczne wahania cenowe. Dlatego wbrew pozorom nie każdy kto na wczesnym etapie zainwestował w BTC osiągnął spektakularny sukces. Kluczowy jest odpowiedni moment wejścia oraz wyjścia z inwestycji. Niemniej jednak patrząc na historię kursu na pewno w ciągu ostatnich kilkunastu lat na parze BTC/USD było sporo co najmniej niezłych momentów na inwestycje.

Twoja reakcja na artykuł?

1
33%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
33%
Smuci
0
0%
Złości
1
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
443
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
26%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Polityka
Kowary – ślubowanie burmistrza
 
Polityka
Jeżów Sudecki – ślubowanie wójta i radnych
 
Aktualności
Gratka dla fanów historii!
 
Aktualności
Wzruszenie łamało mu głos
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group