Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 5849
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Bez stresu po teście

Piątek, 13 kwietnia 2007, 0:00
Autor: Angela/ TEJO
Jelenia Góra: Bez stresu po teście
Fot. Krzysztof Knitter
Szóstoklasiści, którzy w czwartek pisali egzamin kompetencyjny, nie mieli z nim problemów. Mniej entuzjastycznie nastawieni są pedagodzy. W jednym z pytań pomylili się… ich autorzy.

– Strach, jeśli w ogóle pojawił się, to tylko na samym początku – mówią uczniowie. Po przeczytaniu zadań okazało się bowiem, że „nie taki wilk straszny jak go malują” – jak podsumowała jedna ze zdających uczennic.

- Zadania były nawet łatwiejsze od zadań testu próbnego – mówi Kinga Krynicka. Przede wszystkim zadania matematyczne były prostsze, więc nie było się czego bać.
Zdający twierdzili nawet, że do tekstu można było się przygotować w niedługim czasie. – Zadania były tak proste, że mi wystarczyło powtórzenie wiadomości w dwa tygodni – mówi Kamila Kurban. Myśli, że dobrze jej poszło.
Spora grupa uczniów oceniła, że poszło średnio. Wśród nich Aneta Mazur i Ewelina Kapuścińska ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Jeleniej Górze.

W szkołach nie odnotowano żadnych incydentów związanych z nieuczciwością, na przykład, ściąganiem podczas testu. Byłoby to równoznaczne z niezaliczeniem egzaminu przez przyłapanego ucznia.

Za to błąd w testowych zagadnieniach wykryli dziennikarze Dziennika Łódzkiego. W teście pojawiło się pytanie o wiek, w którym powstało pierwsze w Polsce ministerstwo oświaty. Pomyłka jest w treści pytania. Podano, że Komisję Edukacji Narodowej powołał w 1773 roku Sejm Czteroletni. Data się
zgadza, ale sejm już nie. Czteroletni obradował dopiero od roku 1788.
Zdaniem egzaminujących nie powinno mieć to jednak wpływu na ostateczny wynik zdających.

Z większym dystansem do tegorocznych zadań podeszli pedagodzy, którzy mówią, że czasami zbyt łatwe zadania powodują o wiele gorsze wyniki niż zadania trudniejsze. Na szczęście nie jest to egzamin gimnazjalny czy maturalny. Nie ma on aż tak dużego wpływu na dalsze możliwości kształcenia się. – O wynikach tego egzaminu dowiemy się dopiero w maju – mówi Dorota Binkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Jeleniej Górze.

Podkreśla, że zaliczenie tego egzaminu opiera się głównie na przystąpieniu do niego. Nie ma dolnej granicy punktów, które trzeba zdobyć. Jeśli ktoś oczywiście zdobędzie maksymalną ilość, czyli 35 czy 40 punktów to przede wszystkim ma dla swojej własnej satysfakcji. Do tej pory w „trójce” zauważają, że liczba punktów stale rośnie. Uczniowie od najmłodszych klas przygotowywani są do takich testów.
Osoby, które z usprawiedliwionych przyczyn do testu nie przystąpiły, napiszą go w czerwcu. Kto nie przedstawił powodów nieobecności, będzie musiał powtórzyć szóstą klasę i przystąpić do egzaminu za rok.

<b> Łatwe, czy trudne? </b>
Zadania odnosiły się m.in. do cytowanych tekstów: fragmentu "Rekreacji Mikołajka" Sempego i Goscinnego, wiersza Haliny Szayerowej "Ostatnia lekcja" czy hasła z wikipedii dotyczącego Komisji Edukacji Narodowej. Piszący sprawdzian musieli się wykazać także np. umiejętnością posługiwania się kalendarzem czy wskazywaniem kierunków na mapie.
W zestawie były również zadania otwarte - uczeń musiał sam napisać odpowiedź na zadane pytanie, np. w jakim słowniku na pewno znajdzie zasady polskiej pisowni. Szóstoklasiści musieli też napisać dwa teksy własne: wyjaśnić, co w szkole lubią najbardziej i dlaczego, oraz opisać życzliwie koleżankę lub kolegę ze szkoły.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo zagłosujesz w 2 turze wyborów w Jeleniej Górze?

Oddanych
głosów
496
Jerzy Łużniak
44%
Hubert Papaj
56%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Karkonosze
Wniosą dwie dziewczynki na Śnieżkę!
 
112
Najechał na autobus
 
112
Potrącenie dziecka
 
Polityka
Jelenia Góra: 2 tura Łużniak vs. Papaj
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group