Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 10106
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Astygmatyzm – na czym polega ta wada i jak można z nią walczyć?

Czwartek, 12 października 2023, 13:53
Aktualizacja: 15:54
Autor: ts
Polska: Astygmatyzm – na czym polega ta wada i jak można z nią walczyć?
Fot. ts
Zdrowe oczy to nieoceniony dar, który wiele osób bierze za pewnik. Niemniej jednak, wielu pacjentów na całym świecie zmaga się z różnymi wadami wzroku. Jedną z nich jest astygmatyzm. Na czym dokładnie polega i jak można z nim walczyć?

Astygmatyzm może co prawda negatywnie wpłynąć na jakość życia, ale obecnie istnieją skuteczne metody zaradzenia temu problemowi. Czy laserowa korekcja wzroku to dobre rozwiązanie?

Czym jest astygmatyzm?


Astygmatyzm to wada wzroku, która wynika z nieregularnego kształtu rogówki oka lub soczewki. W normalnym, zdrowym oku, rogówka jest kulista, ale w przypadku astygmatyzmu może przybierać bardziej owalny kształt. To powoduje, że światło, które przechodzi przez oko, nie jest równomiernie skupiane na siatkówce, co prowadzi do rozmycia obrazu.

Główne objawy astygmatyzmu obejmują:

● rozmyty lub nieostro widziany obraz zarówno na bliskie, jak i dalekie odległości;
● trudności w ocenie szczegółów i konturów przedmiotów;
● bóle głowy i zmęczenie oczu;
● nadwrażliwość na światło.

Astygmatyzm może występować samodzielnie lub w połączeniu z innymi wadami wzroku, takimi jak krótkowzroczność lub dalekowzroczność.

Czy laserowa korekcja wzroku może pomóc?


Laserowa korekcja wzroku może być skutecznym sposobem na poprawę widzenia u osób z astygmatyzmem. W trakcie tej procedury laser jest używany do precyzyjnego kształtowania rogówki, aby skorygować jej nieregularny kształt. Jest to zabieg przeprowadzany bezpośrednio na oku, stosunkowo bezpieczny i skuteczny.

Istnieje również inna metoda korygowania astygmatyzmu. Także korzysta ona z lasera, ale różni się pod względem samej techniki. Lekarz przy pomocy lasera usuwa warstwę rogówki, aby skorygować jej kształt i poprawić ostrość widzenia. Wybór odpowiedniej procedury zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i zaleceń lekarza.

Czy astygmatyzm jest dziedziczny?


Astygmatyzm może mieć podłoże genetyczne i być dziedziczony z pokolenia na pokolenie. Jeśli jeden lub oboje rodziców mają astygmatyzm, istnieje większe ryzyko, że dziecko również będzie miało tę wadę wzroku. Niemniej jednak, astygmatyzm może również pojawić się u osób, u których rodzinna historia tej wady nie występuje.

Warto zaznaczyć, że astygmatyzm może występować w różnym stopniu nasilenia, więc nawet jeśli jest dziedziczny, nie oznacza to wcale, że będzie on znaczący lub w dużym stopniu utrudni życie. Odziedziczony astygmatyzm można skutecznie korygować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub laserowej korekcji wzroku.

Podsumowując, astygmatyzm to wada wzroku wynikająca z nieregularnego kształtu rogówki lub soczewki oka. Choć jest to schorzenie, które może negatywnie wpłynąć na jakość życia, istnieją skuteczne metody walki z nim, w tym laserowa korekcja wzroku. Astygmatyzm może mieć podłoże genetyczne, ale może również wystąpić u osób, u których w rodzinie nie pojawiał się wcześniej. Ważne jest regularne badanie wzroku i konsultacje z okulistą w celu postawienia właściwej diagnozy i zaplanowania odpowiedniego leczenia.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
1
25%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
25%
Smuci
2
50%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
466
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
112
Jechali powoli, a i tak kolizja
 
Aktualności
Piknik w KSON
 
112
Fiat, Ford i Seat zderzyły się na Wolności
 
Polityka
Kowary – ślubowanie burmistrza
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group