Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 5218
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Apollo w kamieniołomie

Niedziela, 10 lipca 2022, 5:58
Autor: WAC
Szklarska Poręba: Apollo w kamieniołomie
Fot. Nadleśnictwo Szklarska Poręba/Jerzy Majdan
Kolejna pozycja przybyła na liście miejsc pod Karkonoszami, gdzie będzie można spotkać powracającego do natury pięknego motyla - niepylaka apollo.

Kilka tygodni temu pierwsze gąsienice niepylaka wyhodowane w Żywym Banku Genów Jagniątków trafiły do Nadleśnictwa Szklarska Poręba. Jest ono jednym z partnerów realizowanego przez Karkonoski Park Narodowy i Klub Przyrodników ze Świebodzina projektu „Ochrona Parnassius apollo w Polsce, Czechach i Austrii”. Jego celem jest odtworzenie jego populacji w naturze.

Jak informuje Nadleśnictwo Szklarska Poręba, gąsienice niepylaka apollo po przywiezieniu na ten teren zostały wypuszczone w starym kamieniołomie porośniętym roślinnością kserotermiczną, gdzie występuje między innymi główna roślina żywicielska niepylaka - rozchodnik wielki. Po kilku dniach gąsienice zaczęły nieruchomieć i zamieniać się w poczwarki, które po kilku tygodniach zamienią się w dorosłą postać motyla.
 
Niepylak apollo jest jednym z większych motyli dziennych występujących w Europie. Jego rozpiętość skrzydeł potrafi osiągnąć nawet 9 centymetrów. Jego skrzydła w porównaniu do większości motyli dziennych, pokryte są znacznie mniejszą ilością łusek, które po dotknięciu pozostawiają na palcach charakterystyczny pyłek. Ponadto łuski te nie oddzielają się tak łatwo jak u innych motyli. Jest to cecha, której niepylak zawdzięcza swoją nazwę. W naszym kraju od ponad dwóch stuleci jego zasięg i liczebność gwałtownie spada i jest on skrajnie zagrożonym gatunkiem. Motyl ten wyginął definitywnie w Sudetach już w XIX wieku, co było związane z zaprzestaniem tradycyjnej gospodarki, przede wszystkim ekstensywnego wypasu i zalesianiem stromych zboczy lub zarastaniem w wyniku sukcesji odpowiednich siedlisk. Swoje dołożyli też kolekcjonerzy, którzy masowo wyłapywali niepylaki do swoich kolekcji. Aby motyl ten ponownie pojawił się na karkonoskich łąkach, w 2007 roku Karkonoski Park Narodowy przystąpił do programu jego reintrodukcji. Pierwsze niepylaki w motylarni KPN przy Żywym Parku Genów w Jagniątkowie pojawiły się w 2016 roku. W 2019 roku doszło do powrotu tego motyla, po ponad 100 latach do natury. Wtedy to pierwsze gąsienice niepylaka zostały wypuszczone na łąki pod Chojnikiem.

Twoja reakcja na artykuł?

18
82%
Cieszy
2
9%
Hahaha
1
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
443
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
15%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
26%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
Polityka
Kowary – ślubowanie burmistrza
 
Polityka
Jeżów Sudecki – ślubowanie wójta i radnych
 
Aktualności
Gratka dla fanów historii!
 
Aktualności
Wzruszenie łamało mu głos
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group