Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Region: Apel drogowców

Wtorek, 14 września 2021, 8:02
Autor: WAC
Fot. GDDKiA
Spacerowiczu nie dewastuj wygrodzeń wzdłuż dróg krajowych, które mają chronić trzodę chlewną przed afrykańskim pomorem świń (ASF) – apeluje oddział Wrocław Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Siatki oraz przełazy wzdłuż dróg krajowych pojawiły się w związku z wystąpieniem na terenie kilku województw przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. Ich montaż ma służyć ograniczeniu migracji dzików, stanowiącej źródło rozprzestrzeniania wirusa ASF na wolne od tej choroby obszary. Siatki ustawione zostały na czas nieokreślony i zostaną zdemontowane w momencie stwierdzenia przez służby weterynaryjne całkowitego wyeliminowania ognisk i przypadków zarażenia ASF, co wiąże się także z zniesieniem stref czerwonej i żółtej występowania wirusa. Dla małych zwierząt – drapieżników – zostały ustawione tzw. przełazy umożliwiające migrację.

Niestety od dłuższego czasu odnotowujemy liczne akty wandalizmu, polegające na niszczeniu zamontowanych wygrodzeń – informuje GDDKiA. - Zniszczenia polegają na wygięciu słupków stalowych i zniszczeniu - pogięciu siatki stalowej typu leśnego. Istnieją uzasadnione podejrzenia, że zniszczeń dokonują okoliczni mieszkańcy, którzy chcąc się przedostać z jednej strony autostrady na drugą, wykorzystują do tego przejścia dla zwierząt. Koszty napraw i wymiany uszkodzonych elementów na Dolnym Śląsku są wysokie i wyniosły do tej pory ponad 70 tysięcy złotych. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że koszty zniszczenia wygrodzenia mogą być nieporównywalne z tymi, jakie mogą nieść ze sobą skutki rozprzestrzeniania się choroby ASF. Apelujemy do wszystkich, którzy spacerują w pobliżu siatki, aby nie dewastowali przejść ekologicznych i ustawionych wygrodzeń. Obiekty te nie służą ludziom, a mają przyhamować migrację dzikich zwierząt. Każde takie niszczenie mienia jest przestępstwem, które zgłaszane jest na policję.

Ogłoszenia

Czytaj również

Cieplickie święto miodu

Awaria na Ptasiej (aktualizacja)

Miejskie inwestycje

Czytaj również

Posłanka Lewicy: Bóg alimentów nie płacił

W weekend Cieplickie Święto Miodu

Piknik miejski za nami

Wystartowało polskie Davos

Obywatelu spisz się!  

30 lat Straży Miejskiej

Park rozrywki nie tutaj?

Remont na obwodnicy

Prezydent Wałbrzycha z wypowiedzeniem umowy