Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 18 maja
im. Aleksandry, Feliksa

Jelenia Góra: Anka Leśniak. patRIOTki

Środa, 15 lipca 2020, 11:05
Aktualizacja: Czwartek, 16 lipca 2020, 13:02
Autor: BWA
Fot. Użyczone – Archiwum BWA
Jeleniogórskie Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza 31 lipca (piątek), godz. 17.00 na wernisaż pt. "Anka Leśniak. patriotki". Ekspozycja potrwa do 14 września .
zaprezentujemy najnowszy projekt Artystki wpisujący się w prowadzone przez nią artystyczne interpretacje biografii kobiet „nieumiejscowionych w historii”. Obejrzeć będzie można instalacje, obiekty oraz wideo - informuje BWA.

Projekt „patRIOTki” podejmuje problem patriotyzmu, ukazanego poprzez postawy kobiet polskich z czasów zaborów. Punktem wyjścia jest tu książka Wojciecha Lady pt. “Polscy Terroryści”, w której autor opisuje zamachy na carskich urzędników dokonywane na ziemiach dawnego zaboru rosyjskiego. Kobiety brały w tej aktywności czynny udział, m.in. Wanda Krahelska, Albertyna Helbertówna oraz Faustyna Morzycka. Jak pisze Wojciech Lada: „był to szereg niemal anonimowych dziś kobiet, które zwykle wpadały po roku lub dwóch działalności. Po zesłaniu i katordze wracały, prowadząc potem skromne życie robotnic. Historia zapamiętała tylko te, które w II RP stały u boku liczących się mężów, jak Aleksandra Piłsudska, albo te nieliczne, które same robiły karierę polityczną”. Wpisuje się także we współczesną żywą debatę o pojęciu patriotyzmu i łączonych z nim pojęć, takich jak suwerenność, naród, walka.

Anka Leśniak zajmuję się rolą kobiet w historii i historii sztuki. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Łódzkim (2003) oraz Wydział Edukacji Wizualnej (obecnie Wydział Sztuk Wizualnych) na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi dyplomem z wyróżnieniem (2004). W 2016 roku obroniła doktorat na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od kilku lat realizuje prace site-specific na opuszczonych budynkach oraz poszukuje historii kobiet z różnych powodów zapomnianych lub pomijanych. Stosuje tu metodę „artystycznego śledztwa”, rozmów z ludźmi, poszukiwań w archiwach, otwarcia na tzw. zbiegi okoliczności i przypadek, wszystko, co może być pomocne przy tworzeniu komunikatu artystycznego.

Podziękowania dla: Renaty i Jerzego Kokorudzów / Ultima-Auto Sp. z o.o Jelenia Góra.

Wystawę dofinansowano ze środków finansowych Miasta Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Od piątku wystawa prac jeleniogórskich fotografików

Fuszerka po terminie?

Śmiech to zdrowie

Czytaj również

Końcówka prac na alei Wojska Polskiego

Zamek będzie jak nowy

Dzień Dziecka w Muflonie

Pestka startuje w środę!

Zaczytaj się z Jelonką.com

Silesia Sonans poleca (9)  

Wycieczka do Zagórza

W Wałbrzychu chcieli zmuszać do szczepień, a w Jeleniej Górze?

Wyróżnili społeczników