Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 26 lipca
im. Anny, Grażyny, Mirosławy

Jelenia Góra: Aleja Miast Partnerskich Jeleniej Góry gotowa

Piątek, 18 czerwca 2021, 9:02
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Bautzen (Niemcy), Boxberg (Niemcy), Cervia (Włochy), Randers (Dania), Siewierodonieck (Ukraina), Tequila (Meksyk), Tyler (Stany Zjednoczone), Valkeakoski (Finlandia), Vladimir (Rosja), Erftstadt (Niemcy), Jablonec nad Nysą (Czechy), Changzhou (Chiny), Heidelberg (Niemcy) oraz Międzyzdroje (Polska) - to miejscowości, z którymi Jelenia Góra ma podpisane umowy o partnerstwie. W parku na Wzgórzu Kościuszki powstały klomby symbolizujące każde z wymienionych miast.

Klomby zostały wykonane przez młodzież z 2 klasy technikum leśnego Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej, pod kierownictwem nauczycielki - Anny Rychlewskiej. Prezydent miasta podczas konferencji prasowej dziękował wykonawcom oraz wydziałowi promocji Urzędu Miasta za inicjatywę oraz realizację.

Podczas wykonania braliśmy pod uwagę najbardziej charakterystyczne cechy danych miast - np. Cervia słynie z wydobycia soli, a Bautzen ma piękne mury starego miasta. Boxberg to miasto przemysłowe, ale ma piękne tereny rekultywacyjne. Wykorzystane materiały to przede wszystkim naturalne kruszywa oraz roślinność sezonowa, a także rośliny, które zostaną na lata - mówiła Anna Rychlewska, która mimo trudnych warunków atmosferycznych wraz z młodzieżą wykonała zadanie w niespełna dwa tygodnie.

Wykonawcy i władze miasta zgodnie apelowały, aby uszanować ich pracę - nie niszczyć, nie kraść elementów klombów. Prezydent zapowiada również, że wkrótce pojawi się tam monitoring.

Kontaktowaliśmy się z naszymi miastami partnerskimi, które pozytywnie odpowiedziały na naszą inicjatywę i przesłali nam swoje propozycje, co w projekcie uwzględniła Anna Rychlewska - dodał Andrzej Marchowski z Wydziału Promocji UM, który zapowiada, że Wzgórze Kościuszki będzie w każdą niedzielę wakacji tętnić życiem, np. dzięki szkoleniom z nordic walking.

Jerzy Łużniak dodał, że ZSPUiBS zadba również o kolejne ronda w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie PiS zakłócone

Dzień Lasów Namorzynowych

Rządy PO w praktyce

Czytaj również

Akcja poszukiwawcza w rejonie Wysokiej Kopy

Zniszczenia na szlakach

Gorąco na spotkaniu z Borysem Budką

Zamknięte szlaki i singletracki

Żywioł spustoszył gminę

Konta bankowe na celowniku oszustów

Problematyczna droga  

Jak wybrać wygodną i praktyczną odzież do ćwiczeń?

Zderzenie czterech samochodów