Uchodźcy

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 21 maja
im. Tymoteusza, Wiktora

Region: 63 lata Karkonoskiego Parku Narodowego

Niedziela, 16 stycznia 2022, 8:03
Aktualizacja: 8:03
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Dzisiaj obchodzimy 63. rocznicę powstania Karkonoskiego Parku Narodowego. Został utworzony 16 stycznia 1959 roku, co było efektem trwających ponad dekadę starań o objęcie ochroną karkonoskiej przyrody - informują zarządcy parku.
Zaczęło się już po 1945 roku, kiedy pierwsze rezerwaty w Karkonoszach zostały wyznaczone przez polską administrację. Obejmowały tereny chronione już wcześniej. Pierwszym z nich był rezerwat „Góra Chojnik”. Kolejne wytyczali profesorowie botaniki Uniwersytetu Poznańskiego: Adam Wodziczko i Zygmunt Czubiński. Pojawił się wtedy pomysł parku narodowego, który miał obejmować 20 tys. ha, czyli całe pasmo Karkonoszy. Zaangażowała się w to także grupa naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego: Stefan Macko, Stanisław Tołpa i Kazimierz Sembrat - informuje KPN na Facebooku.
W 1948 r. Państwowa Rada Ochrony Przyrody podjęła uchwałę, by utworzyć pierwszy w Sudetach park narodowy. Trzeba było jednak czekać na to jeszcze ponad dekadę. Park okrojono też znacznie, z obawy że pogorszy się dostęp do drewna jako surowca. Objęto ochroną nie postulowane 20 tysięcy, a 5,5 tysiąca ha - dodano.

Ogłoszenia

Czytaj również

Za jazdę z promilami wysokie kary

Najdłuższy most

Remont na jubileusz

Czytaj również

77. rocznica w wyjątkowych okolicznościach

Kto dokończy szkołę?

Pierwszaki w ratuszu

Młodzież na scenie JCK

Uchodźcy w Jeleniej Górze

Książ w rododendronach

"zBIOrowe porządki" w Szklarskiej Porębie  

Republika symfonicznie z owacją na stojąco

Smaki i kultura Ukrainy – było pięknie!