Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Jelenia Góra: 38. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych

Czwartek, 15 lipca 2021, 21:36
Aktualizacja: 21:41
Autor: Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
Fot. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górz zaprasza już po raz trzydziesty ósmy na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, który odbędzie się w naszym mieście w dniach 13 – 15 sierpnia 2021 r. To jedyna tak wielka impreza organizowana w sezonie letnim, dla miasta, regionu, tysięcy turystów przebywających w Karkonoszach.

Jak zawsze jeleniogórzanie i ci, którzy na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych specjalnie – z kraju i zagranicy – przyjadą będą mieli w czym wybierać.
Będziemy gościć Teatry z Włoch, Niemiec, Ukrainy, Belgii oraz Polski.
Zaprezentujemy szerokie spektrum zjawisk sztuki ulicy - akrobacje na wysokości, machiny, żonglerka, klaunada, szczudła…
Przedstawienia dzienne i nocne. Dla rodzin, dzieci i dorosłych.

13 SIERPNIA 2021
godz. 20:00 – UROCZYSTE OTWARCIE 38. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU TEATRÓW ULICZNYCH
godz. 20:15 – MARGHERITA MISCHITELLI – Włochy – „AMORE PONNY”
godz. 21:00 – KIJOWSKI TEATR ULICZNY HIGHLIGHTS I LWOWSKI TEATR VUALA – Ukraina – „PRZYSTANEK KLAUNADA”

14 SIERPNIA 2021
godz. 17:00 – ATELIERCUNCHEON RESEARCHTHEATR – Włochy – „KRYSOLOV”
godz. 18:15 – TEATR CZERWONA WALIZKA – Polska – „PRZEKŁADANIEC”
godz. 19:30 – BRIGATA TOTEM – Włochy – "HOBO” the Playful Ramingo
godz. 20:15 – ANTAGON THEATER AKTION – Niemcy – „KLIMA X”
godz. 21:15 – TEATRO DUE MONDI – Włochy – ”THE NINE COMMANDMENTS”

15 SIERPNIA 2021
godz. 16:00 – JORDI L. VIDAL’S COMPANY with Silvia Marazzi and Jordi Vidal – Belgia – „HANDS WASH” Interactive and participatory dance
godz. 16:45 – FUNDACJA WSPIERANIA KULTURY RUCHU OCELOT – Polska – „TARZAN”
godz. 18:00 – TEATR MIGRO – Polska – „DROM – ścieżkami Romów”
godz.19:00 – JORDI L.VIDAL COMPANY with Gaspard Herblot – Belgia –„OOups!” Juggling and beat box
godz. 20:00 – BUBBLE STREET CIRKUS – Włochy - “BUBBLE STREET CIRKUS” With and By: Juriy Longhi
godz. 21:00 – INTERDYSCYPLINARNA GRUPA TEATRALNA ASOCJACJA 2006 – Polska – „RABIN MAHARAL I GOLEM – CZYLI PRAWDA I ŚMIERĆ” Parking przy ul. Sudeckiej (za hotelem „Mercure”)

Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Miasta Jelenia Góra oraz objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

=
13 SIERPNIA 2021
godz. 20:00 – UROCZYSTE OTWARCIE 38. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU TEATRÓW ULICZNYCH

godz. 20:15 – MARGHERITA MISCHITELLI – Włochy – „AMORE PONNY”
Podróż odkrywania kobiecości między baśniowymi sugestiami a groteskowymi implikacjami. Spektakl opowiadany przez ekscentrycznego i naiwnego bohatera, który wprowadzi Cię w nieuchwytny świat pożądania złożony z niestabilnych równowag i gadających mini kucyków.

godz. 21:00 – KIJOWSKI TEATR ULICZNY HIGHLIGHTS I LWOWSKI TEATR VUALA – Ukraina – „PRZYSTANEK KLAUNADA”
Spektakl plenerowy pt. „Przystanek Klaunada" przygotowany został w ramach polsko – ukraińskiego projektu kulturalnego, w którym obok aktorów Kijowskiego Teatru Highlights występują artyści cyrkowego Teatru Vuala. Inspiracją do powstania spektaklu była wola ukazania wzajemnej relacji teatru i cyrku. Przedstawienie sięga do praźródeł klaunady, mającej swój początek w starożytnym Egipcie w V wieku p.n.e. Zawiera elementy nowego cyrku posługującego się tańcem , muzyką, pantomimą a nawet sportem. W pełnym magii, cyrkowych sztuczek, ekwilibrystycznych popisów, a także akrobatyki i gimnastyki artystycznej oraz tańców na szczudłach artyści opowiadają historię Arlekina wędrującego w poszukiwaniu wymarzonej ukochanej. Komediowe sceny pozwalające na dobrą zabawę i interakcję z publicznością dopełniają widowiskowy charakter przedstawienia.

14 SIERPNIA 2021
godz. 17:00 – ATELIERCUNCHEON RESEARCHTHEATR – Włochy – „KRYSOLOV” Theatrical performance for actors, musicians and wooden coils

Spektakl dla aktora, muzyka i drewnianych bębnów.....inspirowany jest opowieściami Pied Piper, zgodnie z adaptacją słynnej rosyjskiej poetki Mariny Cwietajewej, która swoim własnym językiem zdołała na nowo podkreślić ważne idee zawarte w tej legendarnej opowieści, do dziś uważanej za odrobinę rzeczywistości i trochę bajki. Użyte w spektaklu maski i muzyka na żywo sprawiają, że show jest odpowiednie dla wszystkich odbiorców i potrafi zadziwić rytmem oraz siłą wyrazu.

godz. 18:15 – TEATR CZERWONA WALIZKA – Polska „PRZEKŁADANIEC”
Premierowy spektakl w wykonaniu klauna Rufi Rafiego i Teofila z Katowic. Spotkanie dwóch jegomości, którzy dla jeleniogórskiej publiczności upichcą fantazyjny „przekładaniec”.
Przełożone zostaną różnorodne gatunki muzyczne z cyrkowymi wygibasami, świeży powiew z Katowic z zapachem czerwonej starej walizki, szczere emocje z sentymentalną melodią, powaga sytuacji z nutą improwizacji, dobrze znane sztuczki Rufiego z tymi, które dopiero zobaczyły światło dzienne. Warstwa po warstwie Rufi z Teofilem odkrywać będą swoje szaleństwo.
Z ułożenia tych wszystkich warstw powstanie smaczne spotkanie „człowieka z człowiekiem”, gdzie znajdzie się czas na wzruszenie, zachwyt i szczery uśmiech. Spektakl dla dużych i małych.

godz. 19:30 – BRIGATA TOTEM – Włochy – "HOBO” the Playful Ramingo
„HOBO” to hołd dla ulicy, piękna zmiany i irracjonalności.
Prosty moment prawdziwego życia, w którym myśl człowieka spotyka się z instynktem jego psa. HOBO zaprasza publiczność do swojego niezwykłego świata, aby niosła ryzyko związane z niebezpieczną codziennością i była podekscytowana niebezpieczeństwem, którego zwykle doświadcza się tylko w najbardziej ekscytujących snach. HOBO to oszałamiające, poetyckie i akrobatyczne doświadczenie przeplatane komiczną improwizacją, która wywołuje u każdego uśmiech.

godz. 20:15 – ANTAGON THEATER AKTION – Niemcy – „KLIMA X”
Zespół Antagon stworzył produkcję Klima X, która poszerza ideę teatru w przestrzeni publicznej - chodzi o relację między naturą a człowiekiem, o upadki i ponowne wstawanie oraz wspólną walkę o lepszy świat. Odnosi się do klimatu jako zjawiska naturalnego, ale także do obecnego klimatu społecznego, charakteryzującego się rozproszonymi i konkretnymi zagrożeniami oraz poszukiwaniem wsparcia i pozytywności.

W wyniku ograniczeń spowodowanych pandemią wzrosła świadomość znaczenia naszego lokalnego środowiska. Grupa teatralna stara się rozszerzyć tę świadomość na kontekst społeczeństwa jako całości.

godz. 21:15 – TEATRO DUE MONDI – Włochy ”THE NINE COMMANDMENTS”
Diabelski spektakl o bożym pieniądzu.
Diabły, w ziemskich szatach biznesmenów i bogatych kupców, w „okrutnej” komedii przedstawiają sceny, które następują po sobie.
Poprzez dzikie tańce, dzikie hulanki i nikczemne manewry, diabły… zabawiają się, przedstawiając ludziom ich grzechy. Wydaje się, że pogański Bóg bawi się, przypominając nam, że nieprzyzwoitość wojny, wulgarność komunikacji, fałsz polityki, brak pamięci i sprawiedliwości są owocem jego niestrudzonej obecności.

15 SIERPNIA 2021

godz. 16:00 – JORDI L. VIDAL’S COMPANY with Silvia Marazzi and Jordi Vidal – Belgia – „HANDS WASH” Interactive and participatory dance
Interaktywny spektakl z udziałem publiczności!
Ten partycypacyjny spektakl opiera się na zabawnym tańcu na temat „jak dokładnie umyć ręce”. Projekt ma na celu włączenie wszystkich do wspólnego tańca i wspólnej zabawy.

godz. 16:45 – FUNDACJA WSPIERANIA KULTURY RUCHU OCELOT – Polska – „TARZAN”

Akrobatyczny spektakl familijny.
Rodzinna wyprawa do świata dżungli. Niezwykła opowieść o miłości, odpowiedzialności i szacunku do natury. Tarzan i Jane zabiorą nas w zaskakującą podróż do beztroskiej krainy małp. Spektakl jest gwarancją dobrej zabawy i spotkania z akrobatyką na najwyższym poziomie.

godz. 18:00 – TEATR MIGRO – Polska – „DROM – ścieżkami Romów”
Romowie, Cyganie, Kalderasze, Lowarzy, Polska Roma, Bergitka Roma… czy wiecie kim są, skąd pochodzą, jakie są ich tradycje, jak żyli kiedyś i jak żyją teraz?
DROM jest poetycko-filozoficzną opowieścią o wędrówce i historii Romów – grupy etnicznej, która zamieszkuje niemal wszystkie kraje świata, a o której wiemy tak niewiele. Osią narracyjną tego przedstawienia bez słów jest muzyka romska z różnych krajów świata od żywiołowego swingu po melancholijne brzmienie skrzypiec, od czardasza aż po energetyczne rytmy flamenco.

godz. 19:00 – JORDI L.VIDAL COMPANY with Gaspard Herblot – Belgia –„OOups!” Juggling and beat box
„OOups!” to spektakl teatralny łączący cyrk (akrobacje, żonglerka) i kulturę miejską (taniec, beat boxing) Szalony, zwariowany show z nieokiełznanym rytmem, który opowiada o pieniądzach w humorystyczny, muzyczny i wizualny sposób.

godz. 20:00 – BUBBLE STREET CIRKUS – Włochy - “BUBBLE STREET CIRKUS” With and By: Juriy Longhi
Zrodzony ze specjalizacji w żonglerce i równowadze, silnej pasji do występów ulicznych i nieustannych eksperymentów z publicznością, „Bubble Street Cirkus” to pełne energii show, w którym miesza się świeżość i żywiołowość spontaniczności wraz z pewnością i mistrzostwem płynącym z wieloletniego doświadczenia.
Gra empatycznego współudziału z publicznością i poszukiwanie wirtuozerii w technikach cyrkowych to główne składniki błyskotliwego i dynamicznego widowiska, które jest w stanie zaangażować, zadziwić i rozbawić każdą publiczność.

godz. 21:00 – INTERDYSCYPLINARNA GRUPA TEATRALNA ASOCJACJA 2006 – Polska – „RABIN MAHARAL I GOLEM – CZYLI PRAWDA I ŚMIERĆ” Parking przy ul. Sudeckiej (za hotelem „Mercure”)
Przedstawienie opowiada kolejną wersję legendy praskiego Golema. Prezentując ją z premedytacją mieszamy sakrum i profanum, zmyślenie i fakty, historię z legendami o poznańskich rabinach i anegdotami z miejskich kronik, tragedię z farsą, odległą przeszłość z teraźniejszością, ludzką ułomność z porywami wielkości. Najważniejszym jej wątkiem jest zderzenie słów prawda i śmierć, obu zawartych w hebrajskim wyrazie emet. Prawda w legendzie o Golemie jest źródłem życia, choć być może jest to źródło trujące, gdyż tak chcą i Bóg i Szatan.

Spektakl dzieje się tu i teraz. Podkreśla to manifestując współczesną ekspresję ludzką i nowoczesną technologię; lekceważąc historyczny kostium i folklor, stylizacje językowe, wyobrażenia. Przedstawienie stara się jednak zachować wiarygodność w odniesieniu do bohaterów opowieści, wydarzeń historycznych i – traktowanych też jak fakty z dziejów – legend. Dlatego przypominamy tu niektóre postaci i fakty związane ze spektaklową narracją.

Ogłoszenia

Czytaj również

Posłanka Lewicy: Bóg alimentów nie płacił

30 lat Straży Miejskiej

Skatepark przy Lubańskiej rozebrany

48. Jeleniogórskie Spotkania Teatralne

Wystartowało polskie Davos

Czy powstanie baza lotniczego pogotowia?

Piknik miejski za nami

Remont na obwodnicy

Park rozrywki nie tutaj?

Cieplickie święto miodu