Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 22 października
im. Filipa, Halki

Jelenia Góra: 25 lat zespołu Sybiraczki i Kresowianie

Niedziela, 19 września 2021, 12:04
Aktualizacja: 12:04
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Zespół Sybiraczki i Kresowianie świętował wczoraj (18.09) w JCK Muflon swoje 25-lecie. Z tej okazji w sobieszowskiej placówce kultury odbył się koncert z udziałem zaproszonych - zaprzyjaźnionych zespołów.

Zespół Sybiraczki i Kresowianie powstał przy Kole Związku Sybiraków w Jeleniej Górze. Siedzibą kapeli jest JCK „Muflon”, w którym odbywają się cotygodniowe próby. Repertuar stanowią piosenki patriotyczne, wojskowe, kościelne, ludowe oraz utwory mówiące o pięknie kresów wschodnich. Zespół bierze czynny udział w uroczystościach sybirackich, kombatanckich i patriotycznych. Występuje w domach pogodnej starości, szpitalach i na rzecz osób niepełnosprawnych. Współpracuje ze szkołami przekazując młodemu pokoleniu takie wartości, jak patriotyzm i miłość do ojczyzny.

Na początku zespół nosił nazwę Sybiraczki, ponieważ dziewczyny, które w nim występowały rzeczywiście były Sybiraczkami. Wiek robi swoje, zespół się wykruszał, wobec tego mamy Sybiraczki i Kresowian, a więc pokrewne dusze - powiedziała Maria Aleksandrowicz, kierowniczka zespołu. - To pomaga nam żyć - człowiek musi się zmobilizować, ubrać, wymalować - przyjść na próbę, a gdy widzi się na koncercie łzy w oczach publiczności, daje to dużą satysfakcję - wyznała liderka zespołu.

Podczas corocznego wrześniowego koncertu „Sybiraczki i goście” była okazja na wysłuchanie utworów jubilatów, a także kilku innych kapel. Na scenie wystąpili: Dobromierzanie, Chabry, Goczałkowianie, Sokolik, Pogranicze, My Dwie, Szklarki, Agat oraz Dziwiszowianki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przebudowa Fabrycznej

Pary proszone o kontakt

Łagodniejszy wyrok dla byłego proboszcza

Czytaj również

Z funduszy unijnych

Dzieci przebadane i co dalej?

Wiec poparcia dla Unii Europejskiej

Dzień Skarpetek

Krwiodawstwo (na razie) w krwiobusie

Serce pod Śnieżką

Z Pawłem Drozdem na Antarktydzie

Dziki coraz bardziej uciążliwe

Inauguracja roku akademickiego w Politechnice