Raport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 15 kwietnia
im. Bazylego, Tytusa

Świeradów Zdrój: „1000 lat Górnych Łużyc” w Świeradowie–Zdroju

Poniedziałek, 11 stycznia 2021, 11:01
Autor: Org
Fot. Użyczone/Org
Do końca stycznia w zabytkowej hali spacerowej świeradowskiego Domu Zdrojowego prezentowana jest wystawa przybliżająca działania w ramach polsko-niemieckiego projektu „1000 lat Górnych Łużyc – Ludzie, grody, miasta”. Jest to już piąta odsłona ekspozycji wędrującej od lata ubiegłego roku przez pogranicze Dolnego Śląska i Saksonii. Wcześniej prezentowana była m.in. w Bolesławcu, Pieńsku i Żytawie.

Wystawa składająca się z pięciu dwujęzycznych, iluminowanych tablic prezentuje działania mające przybliżyć wspólną historię regionu z perspektywy słowiańskiego osadnictwa na Górnych Łużycach we wczesnym średniowieczu, dziejów Związku Sześciu Miast oraz okresu wojen napoleońskich między Bobrem a Szprewą. Tym tematom poświęcone będą także specjalne wystawy, które zaplanowano na połowę tego roku oraz początek roku 2022 w muzeach miejskich w Żytawie i Budziszynie oraz w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Poza tymi trzema instytucjami w projekcie „1000 lat Górnych Łużyc – Ludzie, grody, miasta” uczestniczą: Wydział Antropologiczny Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Euroregionalne Centrum Informacji i Komunikacji w Pieńsku oraz Krajowy Urząd Saksonii ds. Archeologii jako partner wiodący. Projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu współpracy transgranicznej INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

Z racji ograniczeń spowodowanych pandemią zrezygnowano z oficjalnego otwarcia wystawy, a takie miały miejsce przy okazji wcześniejszych ekspozycji. Jest ona dostępna bezpłatnie i bez ograniczeń przez cały czas otwarcia najdłuższej hali spacerowej na Dolnym Śląsku – codziennie od godz. 8:00 do 17:00. Pomimo zamknięcia stoków narciarskich oraz hoteli, każdego dnia Świeradów-Zdrój odwiedzają liczni jednodniowi turyści, którzy mogą cieszyć się wspaniałą, zimową aurą Gór Izerskich z ich trasami biegowymi i spacerowymi. Wśród gości przeważają rodziny z dziećmi korzystającymi obecnie z ferii zimowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Budowa ronda bez opóźnień

Dwoje w dziwnych czasach

Rocznica tragedii smoleńskiej w Jeleniej Górze

Zaczytaj się z Jelonką.com

Zaczytaj się z Jelonką.com

Zaczytaj się z Jelonką.com

Kto posprząta na Tabaki?

Podwyżka za wodę i ścieki zablokowana [AKTUALIZACJA]

Wielkanoc w sztuce

Jeszcze wielkanocnie

Taki widok to wstyd!

Trwa wymiana znaków